Pályaorientációs nap 2024
2024. december 7-én volt intézményünkben a pályaorientációs nap. A 9. évfolyamosok főként kérdőívek segítségével kaphattak képet személyiségjegyeikről, érdeklődési területeikről. A 10-11. évfolyamosok céges bemutatókon vehettek részt, vagy társasjátékok segítségével kaphattak képet társadalmi jelenségekről, a felnőtté válás és a felnőtt élet kihívásairól. A 12. évfolyamosok számára felvételi tájékoztató előadásokat szerveztünk.
Meghívott előadóink voltak:
DE ÁJK – Dr. Újvári Emese és Dr. Szabó Béla
DE BTK Néderlandisztika Tanszék – Dr. Pusztai Gábor
DE BTK Szociológia Tanszék – Diebel Andrea, Markovics Márton, Bajnóczki Laura, Papp Kitti
DE GTK – Feketéné Ferenczi Aliz
DE Sporttudományi Intézet – Lenténé dr. Puskás Andrea
DE TTK – Gyulai István
Nemzeti Közszolgálati Egyetem – Leiter Nóra hallgató
SOTE – Márkus László, Chinopoulos Achilleas Athanasios, Madarász Ádám hallgatók
A Debreceni Egyetem Szociológia Tanszéke két osztályban a „Szociopoly” óriás társasjáték segítségével mutatott rá társadalmi jelenségekre, értékekre, függőségekre.
A DE Neveléstudományi Tanszékéről Kocsis Zsófia vett részt pályaorientációs napunkon, aki két osztályban pályaorientációs társasjátékot szervezett.
Idén is vendégeink voltak a Debrecen Business Service Centers képviselői, Magyar Zoltán (Deutsche Telekom IT Solutions) és Deák Dániel (NI – part of Emerson), akik több, Debrecenben jelen lévő szolgáltató céget mutattak be.
DBSC nagykövetünk, Siklósi Panni 11.D osztályos tanuló két osztályban tartott előadást a multinacionális cégek világáról.
A Hajdúsági Múzeum képviselői dr. Bálint Marianna vezetésével és Radnai Gábor tanár úr közreműködésével izgalmas előadást tartottak a régészetről, a múzeumi tevékenységekről.
Előadást hallhattak a kilencedik évfolyamosok a Mathias Corvinus Collegium által kínált tanulást segítő lehetőségekről.
A 9.F osztályban érzékenyítő foglalkozás volt: terápiás kutyákkal való ismerkedésre kínált lehetőséget Sipos Edina szülő.
Külön színfoltja volt a pályaorientációs napnak, hogy dr. Polgár Dávid katona oktató szervezésében vendégül láttuk a Magyar Honvédség képviselőit. Az érdeklődő diákok megismerkedhettek a katonai pálya nyújtotta lehetőségekkel, a szolgálati formákkal, a Debrecenben állomásozó katonai alakulatokkal és azok fegyvereivel, felszerelésével.
A 9.C osztály Kluknavszky Ágnes osztályfőnök szervezésében a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság- Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán volt. A Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet laboratóriumait és a Madárbarát kertet nézték meg. Láttak biomasszából algákat nevelő és biogázt előállító kísérleti bioreaktorokat, elmagyarázták nekik a működési elvét és a bennük előállított anyagok felhasználási lehetőségeit. A műszeres analitikával foglalkozó laboratóriumban a terepen használható kézi műszereket és egy gázkromatográffal kapcsolt tömegspektrométert (GC-MS) mutattak meg a tanulóknak. Az utóbbi műszerrel gyakorlatilag bármely illékonnyá tehető anyag vizsgálható, már 10^-14 grammnyi mennyiség elegendő a vizsgálathoz. Használják gyógyszerek, élelmiszerek, illatszerek minőségének vizsgálatára, a bűnüldözésben tűzesetek okának felderítésére és kábítószerek kimutatására például. Egy másik helyszínen drónokat, hőkamerát, zaj- és távolságmérő műszereket mutattak be. A drónok kivételével a többi eszközt ki is próbálhatták a diákok. Voltak hallgatói laborban is, ahol az egyetemi hallgatók életéről meséltek nekik. A madárbarát kertben láttak mókust és madárposzáta-fészket, madár- és denevér odúkat, megnézték, hogyan telelnek a darazsak, volt szó a védett és fokozottan védett élőlényekről.
A 11.C osztály Chrobák Gyula osztályfőnök vezetésével az Oxigén Kupa rendezvényén vett részt – megismerkedhettek a sportszervezői munka mindennapi valóságával.
A 12.B és a 12.D osztály budapesti tanulmányi kiránduláson vett részt Márkus-Szabó Anikó, illetve Nagy Péter osztályfőnök szervezésében.
Köszönjük az előadóknak, a szervezőknek, a közreműködő tanároknak és diákoknak, hogy részvételükkel hozzájárultak a pályaorientációs nap sikeréhez.