Összefoglaló

Összefoglaló

 

Összefoglaló és linkajánló a HAT-15-0018 számú Határtalanul pályázatról

 

 

 

„Iskolavárosok diákjai kulturális örökségeink és természeti kincseink nyomában" címmel pályázott és nyert a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceummal közösen a Debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium a Határtalanul! programban. Így folytatódott a 2014-ben megkezdett testvériskolai kapcsolat.

A program bevezetéseként nyílt meg Éles Bulcsú művésztanárnak Édes Erdély című kiállítása a Csokonai Vizuális Műhely Galériájában, majd előadásokat hallgattak meg a részt vevő csokonais diákok Erdély történelméről, továbbá az erdélyi magyar irodalomról és képzőművészetről.

2016 február végén érkeztek a debreceni diákok Kolozsvárra. Az első nap, még út közben Nagyváraddal ismerkedtek meg magyartanáruk segítségével, valamint ellátogattak a csucsai Ady-házba. A kolozsvári iskolában a kölcsönös bemutatkozás következett, majd egy fotókiállítás megnyitója, amely a csángó magyarokról szólt. Második nap az apáczais diákok és tanárok mutatták meg a csokonaisoknak előbb az iskolájukat, majd a városukat. Délután következett a Csokonai Vitéz Mihályt bemutató gála, ahová a csokonaisok egy kórusművet és a Karnyóné saját feldolgozását vitték, az apáczaisok pedig megzenésített versekkel készültek. A harmadik napon a részt vevő diákok közösen keltek útra felfedezni, Nagyenyed, Gyulafehérvár és Magyarigen szépségeit és látnivalóit, majd Torockón, a szálláson dolgozták fel az elmúlt napok élményeit. A negyedik napon, vasárnap Kolozsvárra érkezve a régi és az új barátok egyaránt nehezen tudtak búcsút venni egymástól.

A kolozsváriak visszafogadására április elején került sor. Csütörtök délután érkeztek, és ezúttal a csokonais diákok mutatták be az iskolájukat apáczais társaiknak. Pénteken délelőtt a csokonais diákok által vezetett városnézés következett, majd délután a Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett kolozsvári művésztanár, Székely Géza Időcserepek című tárlata az Újkerti Közösségi Házban. Utána Apáczai Csere János munkásságát dolgozták fel egy közös műsorban a két iskola diákjai és tanárai. Szombaton közös kirándulás Sárospatak, Királyhelmec és Borsi érintésével, majd közös szállás Széphalomban, ahol volt miről beszélgetni. Vasárnap egy könnyű séta következett a finom reggeli után, a Magyar Nyelv Múzeuma, majd rövid tokaji megálló után Debrecenben a kintihez hasonló, nehéz búcsú.

A program a két utazással nem ért véget. Értékelő órákon beszélték meg a diákok és a tanárok a tapasztalatokat, a DÖK-napon a főzőverseny mellett bemutató, rajzverseny és Erdély-vetélkedő is volt, a Csokonai-gálán pedig a nagyközönség is megismerhette az „Öt perc pedagógiatörténet" című színpadi produkciót.

Születtek barátságok, új műsorszámok, facebook-csoport, blog, a csokonais diákok betekintést nyerhettek az erdélyi magyarság életének nehézségeibe, majd közösen ismerkedhettek meg a Felvidéken élő magyarok problémáival, így téve igazán határtalanná a programsorozatot.

 

Az összefoglaló valóban csak rövid összegzés. Azoknak, akik részt vettek a programokban, csodás emlékeket idézünk, azoknak pedig, akik nem voltak velünk, adunk kis ízelítőt - az alábbi linkajánlóval:

 

A Határtalanul pályázat blogja, a diákok cikkeivel és sok-sok képpel, videóval:

http://apaczai-csokonai.blog.hu/

 

Sajtóhír Éles Bulcsú „Édes Erdély" című kiállításáról:

http://www.haon.hu/iskolak-kozotti-kapcsolat-eredmenye-a-kiallitas/2938275

 

Felvétel a Karnyóné című előadásról:

https://www.youtube.com/watch?v=T-3sha7Ms_0

 

Felvétel és hírek Székely Géza Időcserepek című kiállításának megnyitójáról:

https://www.youtube.com/watch?v=LFMhNclzu18

http://www.programok-debrecen.hu/ujkerti-kozossegi-haz/idocserepek-szekely-geza-grafikusmuvesz-kiallitasa

http://afrajanos.blogspot.hu/2016/04/idocserepek.html

 

„Csokonai és Apáczai találkozása" - Tamás Endre videója: https://www.youtube.com/watch?v=sSTt4UhNTqw

Összefoglaló videó a programsorozatról:

https://drive.google.com/file/d/0B72Vg1u3RckcdDBlNnExWmM4aWs/view